Projekt volně šířitelné webové meteostanice


27.4.2011
Momentálně je v DB zaznamenáno 14 175 796 měření. Meteostanice bez problémů automatizovaně měří - je to skoro nuda. Dnes byla prvni letošní bouřka v ČB.
24.12.2010
Provoz serveru zatím bez nějakých změn. Momentálně je v DB zaznamenáno 12 667 099 měření. Letošní rok je zatím nejstudenějším od roku 2004, kdy se započnulo s měřením.
16.1.2010
V současné době probíha migrace celeho serveru na novy HW a dočasně provoz jede ze založního serveru, který bude poskytovat jen omezený rozsah informací. Také doba načítaní hodnot je výrazně delší.
7.10.2009
Ačkoliv stále nemám dostatek času překopat vzhled stránek tak se na server připojují další a další stanice, které mi svá data posílají přímo. Není to tedy tak, že bych vykrádal nečí cizí stránky a meteodata z nich stahoval k sobě. Data jsou skutečně online a zůstávají uložena v DB. Momentalně je realizováno 7.179.167 měření a data zabírají 806 MB.
26.1.2009
Pokud by někdo postrádal data z meteostanice Buková tak může poděkovat (nejlépe lopatou přes záda) "ynteligentovy", který ukradl WiFi router a napájecí adaptery, včetně adaptéru PoE pro napájení mikrovlnného modemu. Až některý osvícený poslanec nebo strana bude prosazovat sekání končetin za krádež, budu je volit. :-(
24.1.2009
Přestože se zdá, že jsem meteostanici pustil ze zřetele, není tomu tak a v zákulisí webu probíhaji velké změny. Predevším ve změně databázové struktury, protože původní návrh u nestačí současnému objemu. Nově jsou veškerá data ze všech stanic ukládána do jedné tabulky, která má momentálně cca 4.707.000 vět (v každé větě jsou uložené všechny veličiny) a objem 485 MB. Z tohoto počtu vět se již velmi obtížně získávají některe stat. údaje a proto momentálně probíhá generování pomocné tabulky s denní statistikou. Data lze zatím provizorně zobrazit v menu "Statistika-extremy dle dnu", kde je vidět jak udaje přibývají. Aktuálně je hotov cely rok 2009 pro vsechny veličiny a všechny stanice. Nyní se generuje rok 2008 pro stanici v ČB. V bežném provozu se tento záznam za minulý den generuje krátce po půlnoci. Po dokončení změny DB modelu bude k provozu webu potreba jen tří tabulek.
5.6.2008
Po delší odmlce, kdy jsem byl bohužel zaneprázdněn jinými úkoly, jsem byl konečně dokopán k tomu, abych zveřejnil podklady pro meteostanici, kterou nekteří z vás každý den sledují. Ať už přímo na webu, nebo a těch je vyrazně víc přes klienty spuštěné na vašich počítačích. Pokud ovšem někdo čekal dokonalý návod se všemi nuancemi bude asi zklamán. Veškeré zdrojáky jsou vcelku dobře komentované a mělo by jít poznat co se kde děje.
DPS je k dispozici jen pro vlastní HW, který měří. Deska s MCU jako taková není, protože ja používám jako desku MCU sequencer (viz. www.cncnet.info) - je to ale jen napájeni a MCU s krystalem. Ma to však jednu výhodu - nejste limitováni ani mým výběrem MCU PIC16F873A a ani pevným HW desky. Můžete tak použít třeba svůj vývojový kit se svým MCU a překladačem. Použitý AD převodník je 16b AD7683 a je zapojen bez OZ na vstupu. Zdrojove kódy jsou psány v MikroPascalu firmy Mikroelekronika a jejich velikost je ještě taková, že je lze přeložit free verzí překladače.
Co se týká samotného webu tak je třeba počítat s tím, že DB poměrně rychle roste (cca 100MB/900 000vět za rok) a nelze ji provozovat na free webech, kde je velikost DB vetšinou velmi omezená. Nicméně každému kdo požádá zařídím možnost ukladaní dat na tento server včetně začlenění jeho meteostanice tak, aby fungovaly všechny grafy a statistiky i pro jeho stanici - naopak budu to brát jako revanž za poskytnute "know how". Stejne tak bych byl rád pokud někdo udělá nějaké úpravy či vylepšení, když to zde budu moci zveřejnit.
Zde zveřejněný návrh HW není zcela ideální čehož jsem si dobře vědom a byl také důvodem proč jsem čekal se zveřejněním. Slabé místo je samozřejme propojení desky periferií s hlavní deskou, které může být i několik metru (já sám je mam cca 12m), a které skýtá nebezpečí rušení či poškození statickou elektřinou. Za cca dva roky provozu se to nestalo, přestože bouřek to přežilo vice než dost, takže problem rozhodně není kritický. Nicméně stale jsem doufal, že meteostanici předělám jako modulární systém na sběrnici RS485 a misto Xportu použiji Spinet tak, aby samotna stanice byla jako web server.
Zminěný projekt meteostanice a veškerou dokumentaci vydávám pod GNU GPL licencí - co to znamená je možné zjistit zde. A zde jsou slíbené podklady.
10.10.2007
Dnes je historický den, neb se k mým vlastním stanicím připojila další stanice, která není založena na mém HW. Jde o stanici ve Střezimíři (poblíž Miličína - tzv. Česká Sibiř), kterou provozuje p.Přibáň. Prozatím se zde meří pouze teplota, ale i tak je to další krok k vybudování širší databáze meteodat a jejich prezentace na jednom místě. Již ted je příslib o další rozšíření měřených míst.
1.10.2007
Instalace na Bukové proběhla bez problémů i spojeni funguje dobře, ale bohuzel čidlo zatím nebylo možné dát jinam než na místo kam ráno svítí slunce a ma na něj vliv i dům. Proto když bude jasno bude graf od rana až cca do poledne silně zdeformován. Včera jsem i zkalibroval luxmetr na stanic v CB takže už je graf skutečně v luxech.
29.9.2007
Během včerejšího a dnešního dne proběhla vyměna stanice v ČB za finalni verzi desky a take byl nahrán novy firmware, který umožňuje měřit i osvětlení. Proto byly grafy mírně rozkolísané a jsou na nich výkyvy, ktere vznikaji stabilizaci cidel po zapnuti. Také dnes jsem namontoval novou verzi budky na čidla kvůli měření osvětleni. Grafy osvětleni jsou sice značeny v jednotkach lux, ale zatím ukazují jen surove hodnoty z 16b AD převodníku. Dnes odpoledne proběhne také finální montáž meteostanice na Bukové, kde se bude měřit už i teplota a vlhkost. Bohužel do kabelu co vede k parabole se pustily myši tak doufám, že připojení ještě funguje.
28.9.2007
Dnes proběhlo cca 1km od meteostanice tornado nebo nějaký větší vzdušný vír. Detailní zaznam toho jevu je zde. Událost nastala přesně ve 13:33.
12.9.2007
Včera jsem dokončil další velkou čast úprav, která se týka zobrazování a prezentace dat. Především jsem dodělal univerzální skript pro zobrazovaní grafu, který umožnuje parametrické nastaveni parametrů. Další téma, které jsem začal je zobrazovací jednotka, ktera po pripojeni na internet začne zobrazovat meteoudaje (a ne jen ty) načítané ze serveru. Jak vypada praktická realizace je zde na fotkach .
30.8.2007

Takže připojení na chalupě jede, mám už finální DPS na meteostanici, dokonce jednu částečně osazenou a spuštěnou v rámci testování na chalupě. Přenosy přes inet na server běží bez problémů. Bohužel zatím nejsou peníze na další čidlo SHTxx a tak měřím jen tlak. I tak je vidět na srovnávacím grafu tlaků, že nova DPS a čidlo od Motoroly jedou mnohem líp - hodnoty tolik nelítají. Také jsem trochu pozměnil vypočty kompenzace nadmořské výšky při výpočtu redukovaného tlaku.

8.8.2007

Zas uplynulo pár dní, kdy jsem chystal další věci pro umístění další meteostanice, jsem se konečně utrhnul sem neco napsat. Dopadlo to nakonec uplně nejlépe jak mohlo, neboť se mi podařilo zajistit připojení na net u nas na chalupe v Novohradských horách takže měřit se bude tam. Navic to není žádné ořezávátko, ale rovnou 3Mb linku. Takže už jen aby konečně dorazily nové desky (snad příští pátek).
Mimochodem v samém zaujetí psaní skriptu pro web jsem si ani nevšiml, že jsem sem nedal žádný kontakt na mne. Jelikož nemám zrovna teď náladu psát formulář pro posílání malu tak jsem jen založil novou schránku a sem (vlevo nahoře v menu) jsem umístil jen její název - není to odkaz, ale obrázek kvůli spammu. Takže je třeba si to do adresy mailu přepsat.

21.7.2007

Po delší době jsem se dostal zase něco pozměnit na webovém rozhraní. V ročním grafu byla chyba, která způsobovala špatné vykreslovaní křivek. Navíc včera se mi podařílo během dosti silné bouřky nafotit další panoramatický snímek do zahlaví webu. Co se týká HW tak čekám na finální desky, abych mohl napsat novou verzi firmware a konečně to pustit na veřejnost.

27.6.2007

Přidán graf průběhu tlaku za sedm dnů a upraven vzhled celeho webu, abych mohl snadněji přidávat nové stránky. Dnes jsem také objednal další Xport (součástka co připojuje stanici do internetu) a podařilo se mi koupit i další tlakové čidlo za slušnou cenu. Pokud vše dopadne dobře budu moci spustit měření i mimo České Budějovice.

26.6.2007

Dnes jsem provedl úpravy a optimalizaci SQL dotazů denních a tydenních grafů. Zřejmě jsem ušetřil za nový server. :-)

13.6.2007

Od soboty 16.7. cca do úterý 19.7. bude server na delší časové úseky odstaven kvůli rekonstrukci přívodu elektrické energie, proto po tuto dobu nebude funkční ani meteostanice.

2.6.2007

Kvůli omezeným možnostem textove verze původního klienta jsme vyvinuli verzi, která umí interpretovat HTML html_JakJeVenku-klient. Funkce je stejná. Okno s údaji se zobrazuje po kliknuti na ikonu v systray a stejne tak schování dalším klikem. Rozdíl je jen v tom, že okno nelze schovat kliknutím na jeho plochu. Rozměry okna je možné táhnutím myši změnit a tento rozměr se automaticky uschová do konfiguračního souboru. Pokud nahrazujete textového klienta novou HTML verzí vymažte starý konfigurační soubor "nastaveni.dat". Kontextové menu ikony obsahuje i volbu Aktualizace, která provede okamžité načtení dat z meteostanice bez ohledu na časový interval.

31.5.2007

Další upravena verze JakJeVenku-klient - okno s údaji se nyní zobrazuje po kliknuti na ikonu v systray a stejne tak schování dalším klikem. Okno lze schovat i kliknutím přímo na něj samotné. Zrušili jsme volbu "default" a ponechali jen souřadnice X,Y v ramci monitoru nebo zobrazeni na střed. Před prvním spuštěním prosím vymažte soubor "nastaveni.dat" v adresáři programu.

Během zítřejšího dne sem dám i HTML verzi klienta, ktera v informačním okénku dokáže zobrazit i grafy a tabulky.

30.5.2007

Na webu je novější verze JakJeVenku-klient- změny jsou jen kosmetické a týkají se okna Nastavení. Pokud byste měli problémy s tím, že se Vám nezobrazuje okno s meteodaty změnte v menu nastavení zobrazovani na střed monitoru. Po této změně je třeba program ukončit a znovu spustit. Jen pro rejpaly :-) klientík vzniknul jen jako test zda je realné něco takového provozovat a také jsme si chtěli pohrat trošku s Delphi od Borlandu - takže na případné reklamace nebereme zřetel. Samozřejme, že se budu snažit chyby a nedomyšlenosti odstranit. V nebližší době bych chtěl přidat do zobrazovaných dat i informaci o tendenci vývoje - tedy zda hodnota klesá, stagnuje nebo stoupá.

Jelikož s novým systémem měření vyrazně přibývá záznamů v DB nezbyde než pořídit nový server. Současný server sice je skvělý, že celkem malo žere (96W - PIII 700MHz 384MB RAM a 3 disky), ale bohužel řadiče disků jsou jen ATA33 což silně brzdí celý server. Takže zatím to vypadá na nového dvoujádrového Athlona se spotřebou 45W, 1GB DDR II a MB od Asusu. Pokud by chtěl někdo sponzorsky přispět rozhodně se zlobit nebudu :-))

29.5.2007
Dnes konečně dorazily dlouhou cestu z Japonska širokospektrální fotodiody Hamamatsu S2386-18K, které chci použít na měření osvětlení.
28.5.2007

Naprogramován klientský software, který po spuštění se v pravidelných časových intervalech připojuje na web a zjištuje poslední hodnoty meteodat. Zde je odkaz na JakJeVenku-klient
Program se spouští do systray a po najetí myší na ikonu programu zobrazi okénko s načtenými daty. Nastavení programu a jeho ukončení je pomocí pravého myšítka na ikoně programu.